24 listopada 2020

Raport „Ruch pasażerski w czasie pandemii koronawirusa w transporcie kolejowym” 

Klaster “Luxtorpeda 2.0” przy współpracy z przewoźnikami, Ministerstwem Infrastruktury, Ministerstwem Aktywów Państwowych, Urzędem Transportu Kolejowego, Instytutem Kolejnictwa oraz Fundacja Pro Kolej opracował szereg pytań, które były pierwszym etapem do stworzenia raportu dotyczącego tego jak pasażerowie postrzegają transport kolejowy w dobie pandemii. Odpowiedzi pasażerów pozwoliły przedstawić ciekawe wnioski, które zostały opublikowane w raporcie „Ruch pasażerski w czasie pandemii koronawirusa w transporcie kolejowym”, w II połowie listopada.

Wśród najważniejszych wniosków przedstawiono, że co piąty pasażer, który zrezygnował z częstych podróży koleją, ale nadal musi się przemieszczać, zrezygnował z niego przez strach przed zarażeniem. Oznacza to, że najczęściej wybrał on indywidulny środek transportu. Porównaliśmy te dane z wykresem wskazującym na główne źródło pozyskiwania przez zbadanych informacji na temat bezpieczeństwa podróży.

Co trzeci respondent wskazał jako źródło informacji media ogólnodostępne (TV, Radio, Prasa, portale internetowe), w których jak wiadomo, przez brak rzetelnej wiedzy czy zapoznania się z badaniami zagranicznymi, transport publiczny jest momentami wręcz demonizowany.

Wszystkie badania zagraniczne wskazują, że transport jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc publicznych. Związane jest to z minimalnym, a nawet zerowym brakiem interakcji między współpasażerami, częstą wymianą powietrza, zachowaniem środków ostrożności w zauważalnie wyższym stopniu niż innych miejscach publicznych.

Raport dostępny pod: Raport „Ruch pasażerski w czasie pandemii koronawirusa w transporcie kolejowym”

 

+48 22 828 49 90

biuro@klasterluxtorpeda.pl

ul. Solec 63b/7 00-409 Warszawa

Na skróty

Przydatne linki

Newsy